To już 25 lat!

Mija 25 lat, odkąd na przełomie 1993 i 1994 roku, zostało założone i prawnie zalegalizowane Katolickie Stowarzyszenie Pomocy im. Św. Brata Alberta w Płocku. Od skromnych początków, kiedy to prowadzona była tylko jedna forma pomocy potrzebującym, do dnia dzisiejszego, wiele się zmieniło. Dziś, Stowarzyszenie, to aż siedem różnych jednostek, których wspólnym celem jest niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują. Z pomocy tej korzystają na co dzień osoby we wszystkich grupach wiekowych, od dzieci po seniorów. Działalność charytatywna Stowarzyszenia opiera się na trzech filarach: opiece, wychowaniu i wsparciu jego podopiecznych. 

To piękne dzieło powstało, głównie, dzięki pomysłodawczyni, założycielce i dotychczasowemu prezesowi Stowarzyszenia - pani Annie Kozerze. Zauroczona, przed ponad ćwierć wiekiem, przykładem Św. Brata Alberta, postanowiła pójść w Jego ślady i stworzyć w Płocku organizację, która za swój cel przyjmie wszelkie działania charytatywne na rzecz najuboższych, bezdomnych, bezrobotnych, opuszczonych. Pani Anna Kozera nie byłaby w stanie prowadzić działań na tak dużą skalę samodzielnie, dlatego od chwili powstania Stowarzyszenia, dołączył do niej sztab ludzi dobrej woli: pracowników, darczyńców, wolontariuszy. Niektórzy z nich, są w Stowarzyszeniu do dziś. I aż trudno uwierzyć, że Katolickie Stowarzyszenie Pomocy im. Św. Brata Alberta w Płocku obchodzi już srebrny jubileusz.

Z tej właśnie okazji, w dniu 2 marca 2019 r. odbyły się oficjalne uroczystości jubileuszowe. Rozpoczęły się one o godz. 15.30, Mszą Świętą w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, na Starym Rynku w Płocku. We Mszy Świętej uczestniczył Biskup Płocki dr Piotr Libera oraz księża: ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, ks. dr Marek Jarosz, ks. dr Włodzimierz Piętka, ks. mgr Jarosław Mokrzanowski oraz ks. kan. mgr Adam Przeradzki - asystent kościelny Stowarzyszenia. W kościelnych ławach zasiedli członkowie zarządu, pracownicy, wolontariusze, podopieczni, sympatycy i członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. Św. Brata Alberta w Płocku. Muzyczną oprawę liturgii zapewnili członkowie zespołu "Ruah", który od ponad roku uświetnia swoją obecnością wszystkie ważniejsze wydarzenia, odbywające się w Stowarzyszeniu, jak również comiesięczne Msze Święte Albertyńskie.

Po zakończeniu Mszy Świętej, druga część uroczystości Jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia, miała miejsce w siedzibie organizacji, przy ul. Kościuszki 5. Oprócz wyżej wymienionych Hierarchów Kościelnych z Biskupem Płockim Piotrem Liberą na czele, do których dołączył również ks. kan. mgr Stefan Cegłowski - proboszcz Parafii Katedralnej w Płocku, w spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście. Gospodarzami tej części spotkania byli pracownicy Stowarzyszenia z panią prezes Anną Kozerą, jego członkowie oraz podopieczni. Po muzycznym wstępie w wykonaniu członków zespołu "Ruah", głos zabrała pani prezes Anna Kozera, która nawiązała do historii powstania Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. Św. Brata Alberta w Płocku, przechodząc do teraźniejszości i podsumowując ćwierćwiecze działalności organizacji. Następnie, głos zabrał Biskup Piotr Libera, który w ciepłych i miłych słowach odniósł się do wszystkich osób, dzięki którym dzieło pomocy im. Św. Brata Alberta jest realizowane, podziękował pani prezes Annie Kozerze za 25 lat pracy na rzecz potrzebujących, jak również zaapelował o pomoc Stowarzyszeniu, w każdej możliwej formie. Podziękowania dla pani prezes Kozery wygłosili kolejno: pani Maria Zalewska-Mikulska - wiceprezes ds. programowych Stowarzyszenia, dzieci i młodzież ze Świetlicy "Oaza" i Klubu "Nasz Krąg" oraz pani wolontariuszka ze Świetlicy "Oaza", która podziękowała pani Prezes w imieniu rodziców dzieci, które korzystają z placówki.

Nie obyło się bez okolicznościowego tortu, poczęstunku i śpiewania. Do zespołu "Ruah" dołączyły dzieci ze Świetlicy "Oaza", a ich wykonanie piosenki "Taki duży, taki mały" z repertuaru zespołu "Arka Noego", ze specjalną choreografią, wprawił wszystkich uczestników spotkania w wesoły nastrój. W tak przemiłej atmosferze upłynęła reszta uroczystości.


W tym miejscu pragniemy złożyć szczególne podziękowania członkom zespołu "Ruah", nie tylko za wspaniałą oprawę muzyczną, ale także za pomoc w przygotowaniu i wydruku pisemnych zaproszeń dla gości uroczystości jubileuszowych oraz za przepyszne ciasta, które znalazły się na naszych stołach. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni. Dziękujemy z całego serca!


Pisano o tym:

https://plock.gosc.pl/gal/pokaz/5369834.Jubileusz-stowarzyszenia-sw-Brata-Alberta-w-Plocku/25

https://twitter.com/piotrlibera/status/1101907594598408192?s=21&fbclid=IwAR2uluc88xJtwaO5UhF8IQGvXhaDGmkvUfIWekqqDB_qNp-NkYFemyosFh8

https://www.tp.com.pl/zdjecia/srebrny-jubileusz-stowarzyszenia-brata-alberta.html

 Powrót